Napajedla

Servis v podobě napajedla včely ocení zejména v předjaří, kdy bývá chladno a přirozené zdroje vody jsou velmi studené nebo velmi daleko.

V zimě se voda sráží na stěnách a strůpku, ze kterého si včely mohou brát pro svou potřebu. Izolace polystyrenem tuto kondenzaci podporuje.

Spotřeba vody se zvyšuje se zvyšujícím se plodováním včelstva, kdy vodu potřebují k rozpouštění hustých medných či cukerných zásob při přípravě krmné kašičky pro larvičky. Pátrání po zdroji vody začíná ve velkém hned po prvním jarním proletu. A mají k tomu dobrý důvod, vždyť na jaře včelstvo potřebuje i 0,5 litru vody denně.

Za horkých dnů slouží voda k regulaci teploty v úle. Včely ji nanášejí na plásty a stěny úlu. Výparné teplo vody snižuje teplotu prostředí. Většina vody se do úlu v letních měsících dostane s nektarem a medovicí. V této době nebo během zakrmování je jí v úlu nadbytek a větráním v okolí česna včely nastartují cirkulaci vzduchu uvnitř, která nadbytečnou vodu odstraňuje.

Sousedi „bazénáři“ nebývají z našich včeliček zrovna nadšeni, zvláště pokud si tu jejich louži včely zvolí za „nejlepší napajedlo v širém okolí“.. A proto je dobré dopřát včelám jejich vlastní vodní království 🙂

Při výrobě napajedla je nutné zajistit, aby se včely v napajedle netopily. Zároveň je pro včelky v předjaří a na jaře výhodné, je-li voda teplejší – „sběračky vody“ jdou totiž často na smrt, než nasají požadované množství, uchladnou. A protože je správné předpokládat, že málokdo má čas, aby včelkám „ohříval“ vodu, tak využijeme sílu slunce – napajedlo umístíme tam, kde slunce svítí nejdéle nebo i po celý den.

Jedna z mnoha možností je nechat ukapávat vodu z velkého zásobníku na prkénko s drážkou, popř. přibitými latičkami.. dřevo se na slunci rychle ohřívá a včelkám poskytuje velký prostor pro nasávání.

Postavená sklenice na drážkovaném dřevě nebo třeba dlaždici je dobrým minimalistický řešením 🙂

Tácy s vodou a plováky – černá je v předjaří dobrá, rychle se ohřívá, ale v prudkém slunci plného léta upaluje včelám nohy..

„Starý“ polystyren – tedy takový, kterým může vzlínat voda (u nového se toto nedaří, kuličky jsou moc natěsno). Je i dobrý záchranným řešením pro volné hladiny, kde jsme zjistili, že se včely často topí (třeba sudy pod okapem). Při použití v napajedle se naříznutím do kříže zvýší odběrná plocha pro včely.

Umělá jezírka mají mnoho výhod. Jsou okrasným prvkem zahrady a zvyšují vzdušnou vlhkost, ale jako největší výhodu vidím to, že voda v nich vydrží velmi dlouho a tak jej včely neopustí v podstatě po celý rok. Patříte-li mezi sklerotiky (jako já :D) nebo tvrdě pracující, je pravděpodobné, že vám ostatní typy napajedel mohou vyschnout a včely si budou muset najít jiný zdroj vody. Včely, které se zalétají jinam, se už jen těžko naučí létat zpátky na váš „nespolehlivý“ zdroj.

Je-li jezírko z betonu či kamenů, tedy materiálů, na kterých nekloužou tenké nožky včel, včely to ocení. Navíc jim to usnadňuje sestup k hladině, popřípadě vyškrábání se z vody, pokud se musely nedobrovolně vykoupat. Jezírko s malou mělčinou, která se rychle ohřeje, je možné na ohraničeném kousku vysypat pískem. Nebo lze vysázet rostliny, které včelám zajistí další přístup k vodě. Mně se osvědčily vodní kosatce – a to pro jejich nenáročnost.

Aby se včely netopily na volné širé hladině je opět dobré využít rostlinstva – např. lekníny, které poskytnou včelám přistávací plochu svými velkými a četnými listy. A nebo třeba drobný okřehek, plovoucí rostlinka se třemi lístky.. Velmi dobře se sám množí a máte-li ho najednou mnoho, netřeba jej vyhazovat – je jedlý, takže šup s ním do salátu nebo do polívky 🙂 Na postupné zamoření bazénku vám stačí „pár“ rostlinek, které lze nalézt ve stojatých vodách např. některých slepých ramen Labe. Kdo nechce hledat – prodejci akvarijních rostlin to jistí 😀

▼ ▼ ▼ Máte jiný typ napajedla? Podělte se s námi o Vaše zkušenosti v komentářích ▼ ▼ ▼

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.