Včelí měl – příprava na vzorky

Ukážeme si, jak by měl vypadat odevzdávaný vzorek a jak ho správně zabalit.

Co to je „včelí měl“?

Jsou to vlastně rozkousaná víčka od zásob, ke kterým se včelstvo v průběhu zimování v chomáči přisunulo. Jsou na nich samozřejmě i zbytky sladkého medu/cukru – proto se to lepí a samovolně hrudkuje (a je to normální).

Vzorek měli na varroázu se připravuje tak, že se asi 5-7 dní po posledním zimním ošetření včelstev vloží podložka do úlu a ponechá se tam 30 dní.

Vzorek měli na mor včelího plodu – podložku vrátíme do úlu po odebrání vzorku na varroázu a necháme ji v úlu dalších 14 dní.


Do vzorku je třeba sebrat měl z podložek – ovšem ne vše, co vidíme na podložce do vzorku patří.

Podložku, kterou vytahneme z úlu si před dalším zásahem prohlédneme. To proto, abychom zjistili, jak se naše včelstvo má k světu. V tomto případě se včelky blíží k polovině rámku se zásobami (při ometání podložek po posledním ošetření byla měl v uličkách pouze u kraje). Spočítáním řádků měli, obsednutých uliček zde je 6-7, zjistíme velikost a tím i životaschopnost včelstva.

Takto může vypadat podložka vytažená z úlu po 30 dnech.

Na okrajích si můžeme povšimnout zvláštní změti jakoby náhradních dílů ke včelkám.. Zdá se, že se nám do úlu chodí krmit rejsek. Netřeba panikařit – díky jeho velikosti mu stačí včelky, které přirozeně přes zimu umřou a spadnou na podložku.

Zbytky z hostiny

Celé mrtvé včely na podložce jsou normální i v několika desítkách kusů.. Průšvih nastává, máte-li jich tam vrstvu – může to mít mnoho příčin – otrava v potravě, rušení (třeba hladoví ptáci klovající do úlu), nemoc..

Pokud jsou mezi nimi kusy voštin – pak máte v úle myš.. jako velkou myš.. při výskytu žaludů nelze vyloučit veverku.. Dobrou zprávou je, že silné včelstvo dokáže přežít i nájezd takovýchto vetřelců (se zvyšujícím se počtem nástavků se pravděpodobnost přežití zvyšuje)

Podložka po odebrání mrtvolek

Do vzorku mrtvolky nepatří a proto je dáme pryč.

Já je nechávám někde na hromádce na vyšším místě, sýkorky to uklidí 🙂

A nejen proto, že máme podle nové metodiky povinnost sledovat zdravotní stav včelstev = monitorovat spad roztočů – je dobré se zhruba podívat na spad roztočů v měli – tak jak je napadaná v uličkách. Může se totiž stát, že z dvaceti včelstev na stanovišti bude velký spad roztoče třeba i v desítkách kusů jen v jednom včelstvu. Ale protože to teď víme, můžeme tomuhle konkrétnímu včelstvu na jaře pomoct i v případě, že nám „průměrný spad roztoče na včelstvo“ vyjde nula-nula-prd tedy „netřeba léčit“

Odebraná měl

Měl na podložce už může být v této době velmi VELMI mokrá – včely plodují a vlkost v úle kondenzuje na stěnách, rámcích a kape na podložku.

Měl je nejlepší jemně seškrábnout rozpěrákem přímo na novinový papír popř. kuchyňskou utěrku (viz obrázek), nejlépe v nějaké velké nádobce (abychom to nevysypali..)

Ometené podložky je dobré vrátit zpět do úlu hned z několika důvodů – buď chceme sbírat měl na další vzorek (Hrr na mor! 2020) nebo chceme kontrolovat stav zásob a včel v dalších měsících. Taky je to fajn, když se náhodou u včel projeví nosema a všechny ty sra.. éé „hovínka“ zachytí podložka a my pak máme jednodušší práci při čištění 🙂

Takhle NE! Měl NIKDY nesušíme na zdroji tepla!

Měl je vosk.. a vosk se rád taví a spéká při vyšších teplotách. Proto jej nikdy nedáváme na radioátory, kamna a přístroje vyzařující teplo. Spečená měl je zbytečný a naprosto nevyšetřitelný vzorek.

Sušíme ji nejlépe v pokojové teplotě.. na skříni třeba vůběc nepřekáží 🙂 Nemáte-li doma zimu je za 3 dny suchá – suchá = sypká (hrudky nežmouláme..)

Na přípravu obalu na vzorek potřebujeme:

  • tubus (pokud jsme dostali na výroční schůzi či svého od důvěrníka již předpřipravený – tedy takový s přilepenou látkou na jednom konci)
  • papírový kapesník nebo půlku kuchyňské utěrky, možno i kus látky
  • gumičku
  • samolepku / papírek a izolepu
Tubus s jedním zaslepeným koncem (látka)

Pokud tubus nemáme, vyrobíme se ho třeba z ruličky od toaletního papíru. Látku nebo papírové utěrky/kapesníčky používáme z důvodu prodyšnosti vzorku. Vzorek, který nemůže dýchat zplesnivý a je tudíž nevyšetřitelný – a naše veškerá snaha marná..

Označení vzorku

Každý vzorek je třeba ČITELNĚ označit. Vytvoříme si tedy štítek, který bude obsahovat:

  • název organizace – v našem případě ZO ČSV Kolín
  • jméno a příjmení
  • adresa chovatele
  • registrační číslo chovatele
  • registrační číslo stanoviště
  • počet včelstev ve vzorku (tj. počet včelstev, ze kterých jsme směsný vzorek měli vytvořili)

Samolepku či papírový štítek nalepíme na tubus. Doporučuju to obtáhnout izolepou – stává se, že samolepky nedrží. Další variantou je napsat údaje přímo na tubus – to drží vždycky 😀

Hotový vzorek připravený k odevzdání

Teď už jen stačí nasypat suchou měl do tubusu, překrýt PRODYŠNÝM uzávěrem (kuch. utěrka/ kapesníček, kousek látky a stahneme gumičkou tak, aby to drželo.

NIKDY OTVOR NEPŘELEPUJEME IZOLEPOU

VŽDY UPŘEDNOSTNÍME GUMIČKU PŘED IZOLEPOU – v laborce se potřebují ke vzorku dostat rychle a ne odmotávat metry lepícího plastu

Krabičky od sirek, sklenice, kelímky, papírové obálky, hrouda měli v igelitovém sáčku a nevím jaká další pomatenost – takovéto „obaly“ pro odevzdání vzorku jsou TABU

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.