Vrcholné předjaří

Nastává s plným rozkvětem vrby jívy (Salix caprea) a krátce poté i dalšími druhy vrb.

Vrby obecně poskytují vydatnou nektarovou i pylovou snůšku. V této době dochází k intenzivnímu přínosu nektaru, v těch nejlepších dnech není přínos 0,5 – 2 kg nektaru z vrb výjimkou. Tyto vysoké přínosy spouštějí první známky stavebního pudu ve včelstvu.


Základem propolisu se v této době stávají pryskyřičné látky, které včely sbírají na na pupenech rašících topolů. Vzhledem k potřebě pylu v tomto období exponenciálního vývoje se včely uchylují i ke sběru pylu na větrosnubných rostlinách – topol osika (Populus tremula), topol černý (Populus nigra), topol bílý (Populus alba). Topol kanadský je svými prašníkovými jehnědami u včel natolik atraktivní, že včely sbírají pyl i z jehněd na zem spadlých. Pylové rousky topolů mají hnědou barvu.

Topol osika (Populus tremula)
Topol černé (Populus nigra)
White poplar tree (Populus alba) foliage, catkins and fruit. Illustration from the Natural History Museum Botany Library Plate Collection.
Topol bílý (Populus alba)

Dalším cenným zdrojem pylu a nektaru je svída dřín (Cornus mas)

Svída dřín (Cornus mas)

Další atraktivní dřevinou je modřín opadavý (Larix decidua), jehož světle hnědý pyl je včelami donášen do úlu ve velkých rouskách.

Modřín opadavý (Larix decidua)

V druhé polovině vrcholného předjaří nastává čas pro pylově velmi cenné jilmy vazy (Ulmus laevis) s jejich hnědošedým pylem, jilm horský (Ulmus glabra), jilm habrolistý (Ulmus carpinifolia).

Jilm vaz (Ulmus laevis)

Devětšil lékařský (Petasites officinalis) poskytuje mnoho nektaru a bílý pyl.

Devětsil lékařský (Petasites officinalis)

Další rostliny tohoto období:

Jaterník podléška (Hepatica nobilis)

Sasanky (Anemone spp.)
Plicníky (Pulmonaria spp.)

Dymnivky (Corydalis spp.)

Hrachor jarní (Lathyrus vernus)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.